Достапни линкови

logo-print

Претседателски избори во Португалија


Португалскиот претседател Анибал Кавако Силва

Португалскиот претседател Анибал Кавако Силва

Во Португалија денеска се одржуваат претседателски избори на кои се очекува уште еден мандат да добие актуелниот Претседател на земјата Анибал Кавако Силва. Предизборните анкети покажаа дека Силва од опозициската Партија на социјал демократите би можел да освои 60 насто од гласовите во однос на неговиот противник Мануел Алегре од владејачката Партија на социјалистите.
Изборите се во време кога португалската влада се обидува да ги намали трошоците и даночните зголемувања за да се намали буџетскиот дефицит.
XS
SM
MD
LG