Достапни линкови

logo-print

Протести во Украина за подршка на Тимошенко


Јулија Тимошенко

Јулија Тимошенко

Илјадници луѓе протестираа во Киев за да и дадат подршка на поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко, која се обидува да ја обедини опозицијата во борба против Претеседателот Виктор Јанукович. Многу од нив носеле пароли на кои го повикуваат Јанукович и премиерот Микола Азаро да дадат оставка.
Протестот поминал мирно и без инциденти. Јанукович кој дојде на власт во минатата година се смета дека има блиски односи со Москва и дека ги гони неговите политички опоненти.
XS
SM
MD
LG