Достапни линкови

logo-print

Турските власти со реакција на изјавата на Папуљас


Грчкиот Претседател Карлос Папуљас

Грчкиот Претседател Карлос Папуљас

Турското Министерство за надворешни работи предупреди денеска дека изјавите како онаа на грчкиот претседател Карлос Папуљас во која турците ги нарече „варвари“ можат да им наштетат на напорите за помирување меѓу двете земји. Според министерството изјавата ги искривува историските случувања и не му доликува на човек, кој има таква функција.
Турските варвари извршија масакар врз Ерменците и Грците на почетокот на 20 век.
XS
SM
MD
LG