Достапни линкови

logo-print

Во среда инаугурација на авганистанскиот Парламент


Авганистанскиот Претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот Претседател Хамид Карзаи

Авганистанските законодавци денеска соопштија дека Претседателот Хамид Карзаи се сложил инаугурацијата на Парламентот да се одржи во среда, со што се стави крај на политичката криза во земјата.
Во изминатава недела Карзаи нареди инаугурацијата да се одложи за еден месец за да му се овозможи време на Специјалниот трбунал да ги истражи наводните нерегуларности на септемвриските парламентарни избори. Новите парламентарци тогаш соопштија дека ќе започнат со седниците кога тие сакаат.
XS
SM
MD
LG