Достапни линкови

logo-print

Бериша повикува на протести против насилство


Албанскиот премиер Сали Бериша

Албанскиот премиер Сали Бериша

Албанскиот премиер Сали Бериша ги повика сите граѓани на земјата во среда во Тирана да излезат на протести против насилството. Бериша го упати апелот ден по протестите на опозицијата во кои три демонстранти загинаа, а дестици беа ранети.
Премиерот го обвини лидерот на опозицијата Еди Рама дека сака да изврши државен удар, сличен на оној во Тунис. Според Рама одговорен за смртта на демонстрантите е Бериша и неговите сојузници.
XS
SM
MD
LG