Достапни линкови

logo-print

Разговори за иранската нуклеарна програма


Шефот на иранската нуклеарна агенција Саед Џалили во Истанбул

Шефот на иранската нуклеарна агенција Саед Џалили во Истанбул

Во Истанбул денеска се одржува вториот и последен ден од разговорите меѓу шестте светски сили и Иран. Според дипломатски извори, разговорите биле фокусирани врз убедувањето на Иран да префрли дел од збогатениот ураниум надвор од земјата во замена за збогатен ураниум од странство за потребите на медицинскиот нуклеарен центар во Техеран. Западните сили инсистираат на ваква замена поради страхувањето дека Иран збогатува ураниум за нуклеарно оружје. Разговорите во Истанбул ги водат шефот на иранската нуклеарна агенција Саед Џалили и шефот на европската дипломатија Кетрин Ештон.
XS
SM
MD
LG