Достапни линкови

logo-print

Во септември судење за дилерот со оружје Бут


Екстрадирањето на Виктор Бут

Екстрадирањето на Виктор Бут

Судот во Њујорк одреди на 12 септември годинава да започне судењето на русинот Виктор Бут под сомневање дека илегално продавал оружје. Овој 43 годишен поранешен припадник на советската армија во 2008 година беше уапсен во Тајланд, а во минатиот ноември и екстрадиран во Соединетите држави. Бут ги отфрла обвинувањата дека им продавал оружје на терористички групи. Руската влада оцени дека затворањето на Бут во Соединетите држави е нелегално.
XS
SM
MD
LG