Достапни линкови

logo-print

Ослободен јужно корејски брод од сомалиските пирати


Заробен сомалиски пират

Заробен сомалиски пират

Јужно корејски командоси го спасија товарниот брод киднапиран од сомалиски пирати пред една недела во Арапско море.
Во нападот се убиени 8 пирати а заробени се 5 мина.
При тоа е ослободен 21 члениот екипаж. Во 2010 пирати киднапираа 53 брода и зедоа 1181 заложник барајки откуп.
XS
SM
MD
LG