Достапни линкови

„Трговецот на смрта“ ќе се појави пред судот во Њујорк


Виктор Бут

Виктор Бут

Денеска пред Судот во Њујорк ке се појави Виктор Бут, осомничениот руски дилер со оружје.
Ова е второ појавување пред американски федерален суд таканаречениот Трговец на смрта, обвинет од САД за илегална продажба на оружје во Африка, Јужна Америка и Блискиот исток. Бут, бивш советски разузнавач, тврди дека е бизнисмен, и ги отфрла обвиненијата за поврзаност со тероризам.
Тој беше уапсен на Тајланд а Русија се обиде да ја спречи екстрадицијата во САД.
XS
SM
MD
LG