Достапни линкови

logo-print

ОН го осудија нападот во близина на Карбала


Медицински лица им помагаат на ранетите во нападот во близина на Карбала

Медицински лица им помагаат на ранетите во нападот во близина на Карбала

Специјалниот пратеник на ОН за Ирак ги осуди самоубиствените напади врз шиитски верници во близина на светиот град Карбала. Во самоубиствениот напад вчера загинаа најмалку 50 луѓе а стотина се повредени. Ниту една група не ја презеде одговорноста за нападите, но според извештаите се сомничат милитанти поврзани со сунитската Ал Каеда. Нападите во четвртокот уследија по самоубиствениот бомбашкиот напад во Тикрит, во вторникот, кога загинаа 65 луѓе.
XS
SM
MD
LG