Достапни линкови

logo-print

Блер повторно ќе сведочи за војната во Ирак


Поранешниот британски премиер Тони Блер

Поранешниот британски премиер Тони Блер

Поранешниот британскиот премиер Тони Блер денеска треба да се појави пред британскиот суд , кој води истрага за војната во Ирак. Тоа ќе биде вторпат Блер да се појави пред членовите на комисијата која ја води истрагата. Тие се надеваат дека Блер ќе им ги разјасни причините зошто Британија се приклучи во војната против Ирак во 2003-та година. Во своето прво појавување пред една година, Блер изјави дека ирачкиот диктатор Садам Хусеин беше
закана за целиот свет, па затоа тој морало да биде разоружан и остранет. Блер исто така изјави дека не жали за воената инвазија. За време на својот мандат, Блер испрати 45 илјади војници на служба во Ирак.
XS
SM
MD
LG