Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја предлага разговори со Јужна Кореја


Северна Кореја предложи кон крајот на јануари да се одржат преговори со Јужна Кореја за да се надминат тензиите на поделениот полуостров. Државната северно-корејска новинска агенција јави дека официјално било предложено, преставници на двете Кореи да одржат средба на високо ниво на почетокот на февруари. Предлогот од Севрна Кореја , доаѓа откако претседателите на САД и на Кина повикаа двете Кореи да го обноват нивниот дијалог. Обама и Џинтао исто така ја повикаа Северна Кореја да им се врати на преговорите за ставање крај на нуклеарната програма на Северна Кореја.
XS
SM
MD
LG