Достапни линкови

logo-print

Египетски исламски универзитет го замрзна дијалогот со Ватикан


Папата Бенедикт 16

Папата Бенедикт 16

Еден од најстарите сунитски исламски универзитети Ал-Азхар во Египет соопшти денеска дека ќе го замрзне дијалогот со Римокатоличката црква, поради според нив навредите на исламот од страна на Папата Бенедикт 16. Папата во минатиот месец ги осуди нападите на црквите во Египет, Ирак и Негирија во кои загинаа десетици луѓе и побара од владите да спроведат мерки за заштита на религиозните малцинства.
Потпаролот на Ватикан отецот Федерико Ломбарди изјави дека одлуката на Ал-Азхар нема да ја промени политиката на Ватикан за отворен дијалог со исламот.
XS
SM
MD
LG