Достапни линкови

logo-print

ЕП бара одржување на нови избори во Белорусија


Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Европскиот Парламент денеска го осуди растурањето на протестите во Белорусија по спорните претседателски избори во минатиот месец и побара повторување на изборите на фер и демократски начин. Во резолуцијата усвоена денеска во Стразбур законодавците побараа и повторно воведување на забраната за патување на белоруските владини лица, заедно со економски санкции, како што е замрзнувањето на заеми од Меѓународните монетарни фондови.
XS
SM
MD
LG