Достапни линкови

logo-print

Летонија бара казна за белоруската влада


Белорускиот Претседател Александар Лукашенко

Белорускиот Претседател Александар Лукашенко

Летонскиот министер за надворешни работи Гиртс Кистовкис по средбата со неговиот фински колега Александар Стуб изјави дека белоруската влада треба да биде казнета за наредите на протестите, против новиот мандат на Претседателот Александар Лукашенко.
Вчера шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон изјави дека унијата можеби ќе воведе забрана за патување на Лукашенко, бидејќи белоруските власти не ги ослободиле сите уапсени по спорните претседателски избори во декември.
XS
SM
MD
LG