Достапни линкови

logo-print

Димовски се сретна со Сојзуот на здруженијата на тутунари


Протестите на тутунарите пред Собранието

Протестите на тутунарите пред Собранието

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство ЉупчоДимовски по средбата со Сојузот на здруженијата на тутунопроизводителите изјави денеска дека инспекцијата утре ќе ги зајакне контролите на откупните пунктови на тутун. Според Димовски разговорите околу измените на Законот за тутун и на Правилникот за процена по класи се при крај и потоа тие ќе се достават за мислење до надлежните институции и во владина процедура.
Од Сојузот апелираат да се носи тутунот на откупните места и се што е спорно да се проценува со второстепената комисија.
XS
SM
MD
LG