Достапни линкови

logo-print

Инаугурација на Лукашенко во петок


Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Белорускиот претседател Александар Лукашенко во петок ќе поднесе заклетва за неговиот четврти мандат, како лидер на земјата, соопшти неговиот кабинет. Лукашенко беше реизбран на декемвриските избори за кои меѓународните набљудувачи соопштија дека биле лажирани.
Стотина луѓе беа уапсени за време на протестите по изборите. ЕУ и САД размислуваат за воведување на санкции за белоруските владини лица.
XS
SM
MD
LG