Достапни линкови

logo-print

Ахмадинеџад со подршка до Тунис


Иранскиот Претседател Махмуд Ахмадинеџад

Иранскиот Претседател Махмуд Ахмадинеџад

Иранскиот Претседател Махмуд Ахмадинеџад изјави денеска дека тунижаните се на пат да воведат исламски режим во нивната земја, по соборувањето на диктаторот кој бeше подржан од Западот. Вчера 228 законодавци од 290 членови на иранскиот Парламент ја изразија својата подршка на тунижаните за „револуционерното движење“.
Настаните во Тунис под називот Јасмин Револуција ги испирираа десидентите низ арапскиот свет и предизвикаа протести во Алжир, Египет и Јордан.
XS
SM
MD
LG