Достапни линкови

logo-print

Хјуман Рајтс Воч бара истрага за злосторствата во Косово


Логото на Хјуман Рајтс Воч

Логото на Хјуман Рајтс Воч

Хјуман Рајтс Воч соопшти денеска дека Европската унија треба да назначи специјален обвинител кој ќе го истражи криминалот во Косово за време на војната со Србија во 1998 и 1999 година и кој наводно е направен од косовскиот премиер Хашим Тачи и УЧК. Според директорот на организацијата Лоте Леишт за да се спроведе таква истрага потребна е силна подршка од владите на ЕУ и САД.
Еден истражител на Советот на Европа во минатиот месец поднесе извештај дека Тачи кој беше командат на УЧК и други нејзини припадници наводно се одговорни за киднапирањата, убиствата и други воени злосторства против србите и албанците за време на војната.
XS
SM
MD
LG