Достапни линкови

logo-print

Судски процес против напаѓачот на карикатуристот Вестегард


Курт Вестергард

Курт Вестергард

Во Аурус, Данска денеска започнува судскиот процес против 29 годишниот Мохамед Геле обвинет за напад врз Курт Вестергард карикатуристот на Пророкот Мухамед.
Геле, кој има сомалиско потекло, со нож на Нова година влегол во куќата на Вестергард, но карикатуристот, кој со своите цртежи во 2005 го разлути муслиманскиот свет, успеал да избега.
Геле, ако биде прогласен за виновен, може да добие и доживотна затворска казна.
XS
SM
MD
LG