Достапни линкови

logo-print

Џинтао на средба со Обама во Вашингтон


Кинескиот претседател Ху Џинтао кој се наоѓа во посета на Соединетите Држави, денеска заедно со американскиот претседател Барак Обама ќе разговара за американскиот трговски дефицит со Кина, за кој Вашингтон смета дека е последица на потценетата вредност на кинескиот јуан. Пред патувањето за САД , Џинтао изјави дека двете земји треба да се откажат од менталитетот од студената војна и оти трговијата, енергетиката и борбата против тероризмот се полиња на кои треба да се унапредува соработката.
XS
SM
MD
LG