Достапни линкови

logo-print

Новата Влада на Тунис денеска ќе заседава


Полицијата ги растерува демонстрантите во Тунис со солзавец

Полицијата ги растерува демонстрантите во Тунис со солзавец

Новата влада за национално единство во Тунис која се формираше по бегството на претседателот Зине ал Абидине Бен Али денеска треба да го одржи првот состанок. Четворица министри од редиовите на опозицијата се повлекоа од новата влада. Тие го критикуваат премиерот Мохамед Ганучи затоа што не ги сменил од функција сојузниците на претседателот кој е во бегство. Владата соопшти дека најмалку 78 луѓе загинале при четиринеделните немири а штетат предизвикана од нив изнесува 2 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG