Достапни линкови

logo-print

Притворен поранешниот диктатор Дувалие


Жан Клод Дувалие

Жан Клод Дувалие

Полицијата на Хаити денеска го притворила поранешниот диктатор на земјата Жан Клод Дувалие во неговиот хотел, без да објасни дали тој е уапсен поради криминалот направен за време на неговиот режим. Полицијата го однела дикаторот познат како Бејби Док во нивното возило, без да му стави лисици на рацете. Пред зградата тој од некои граѓани бил поздравуват, од други критикуван.
Дувалие беше протеран во 1986 година и од тогаш живееше во егзил во Франција.
XS
SM
MD
LG