Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ против новиот закон за медиуми на Унгарија


ОБСЕ денеска ја предупреди Унгарија дека новиот контровезен закон за медиуми ќе го поткопа плурализмот на печатот во земјата. Според законот кој стапи на сила на почетокот од годината, Медиумскиот совет има право да ги регулира содржините во медиумите и да изрекува казни кога не се почитуваат правилата.
Според претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми Дуња Мијатовиќ законот е прилично проблематичен и советот е составен од владини лица кои ќе влијаат на работата на медиумите.
XS
SM
MD
LG