Достапни линкови

logo-print

Обид да се спречи депортација на ирачани од Шведска


Околу 70 демонстранти денеска се уапсени во Шведска, откако се обиделе да ја спречат депортацијата на група ирачани од земјата. Демонстрантите биле притворени пред оделението за миграција во Гетеборг. Властите на земјата соопштија дека авионот со имигрантите утре ќе полета од Шведска за Ирак.
Депортацијата беше критикувана од неколку групи за човекови права и Агенцијата за беглаци на ОН, поради ризикот имигрантите да бидат погубени кога ќе пристигнат во Ирак.
XS
SM
MD
LG