Достапни линкови

logo-print

Меркел ги повика во Берлин босанските политички лидери


Ангела Меркел

Ангела Меркел

Германскиот канцелар Ангела Меркел ги повика на средба во Берлин лидерите на главните политички партии од Босна, со цел да се надмине политичката криза во земјата. Лидерот на босанските Хрвати и претседател на Хрватската демократска заедница Драган Човиќ изјави дека иницијативата од Германија во име на ЕУ е доказ дека земјата сака да и помогне на Босна да излезе од незавидната ситуација.
Формирањето на новата власт во Босна е блокирано, поради несогласувањата меѓу заедниците, кои го кочат и процесот на реформите во земјата.
XS
SM
MD
LG