Достапни линкови

logo-print

Одбиено помилувањето на адвокатот Жовтис во Казахстан


Евгениј Жовтис

Евгениј Жовтис

На адвокатот за човекови права Еевгениј Жовтис кој отслужва четиригодишна затворска казна за убиство без умисла во Казахстан му е одбиено барањето за помилување. Тој беше осуден во 2009 година, бидејќи со својот автомобил прегазил прешак. Неговото судење беше критикувано од меѓународната заедница, бидејќи било политички мотивирано. Предводникот на комисијата за одбрана Сергеј Дуванов изјави дека Жовтис бил одбиен поради неговата неактивна улога во животот во затворот.
XS
SM
MD
LG