Достапни линкови

logo-print

Двајца мажи се самозапалиле во Египет во знак на протест


Телото на самозапалениот маж пред Парламентот во Каиро

Телото на самозапалениот маж пред Парламентот во Каиро

Двајца мажи денеска се самозапалиле во Египет. Едниот во близина на Парламентот во Каиро, а другиот во Александрија. Тие се жртвувале во знак на протест и по примерот на еден студен од Тунис кој се самозапали поради невработеноста во земјата, што предизвика протести и немири меѓу граѓаните и полицијата.
Тоа е вториот случај неделава на самозапалување во Египет, откако и вчера еден маж се се реши на таков чекор, поради лошите услови за живот. Слични инциденти имаше и во Алжир и Мавританија.
XS
SM
MD
LG