Достапни линкови

logo-print

Тунис со нова влада за смирување на протeстите


Тунискиот премиер Мохамед Ганучи денеска застана во одбрана на нова влада на национално единство по четиринеделните протести кои доведоа до протерување на претседателот Бен Али. Во владата се вклучени и опозициски партии, но премиерот Ганучи соопшти дека нема да ги менува министрите за одбрана, финансии и внатрешни и надворешни работи. Ваквиот потег, според агенциите, би можело да доведе до натамошни протести. Во досегашните, како што е соопштено, загинале 74 луѓе.
XS
SM
MD
LG