Достапни линкови

logo-print

Формирана нова влада во Тунис


Мухамед Ганучи

Мухамед Ганучи

Лидерите на најголемите партии во Тунис денеска ја формираа новата влада на заедништво, по бегството на претседателот Зине ал Абидине Бен Али. Премиерот Мухамед Ганучи останува на функцијата, како и неколку министри. Во владата ќе бидат вклучени и три опозициски лидери и ќе биде укинато Министерството за информации.
Ганучи изјави дека владата ќе отвори истрага за осомничените за корупција за време на режимот на Бен Али.
XS
SM
MD
LG