Достапни линкови

logo-print

Семејството на Бен Али побегнало со тон ипол злато од Тунис


Зине Ал Абидине Бен Али

Зине Ал Абидине Бен Али

Роднините на тунискиот претседател Зине ел Абидине Бен Али кој е во бегство најверојатно ја напуштиле земјата со еден ипол тон злато, објави францускиот весник Ле Монд. Во весникот е цитирана француската разузнавачка служба која соопштила дека втората сопруга на Бен Али, Лејла Трабелси ги повлекла од централната банка златните прачки во вредност од 65 милиони долари.
Бен Али со неговото семејство побегна во Саудиска Арабија по немирите во земјата.
XS
SM
MD
LG