Достапни линкови

logo-print

Полицијата интервенирала на протестите во Тунис


Немири во Тунис

Немири во Тунис

Безбедносните сили на Тунис денеска употребиле водени топови и солзавец за време на протестите во центарот на градот, во пресрет на најавата за формирање на нова влада. Полицијата интервенирала да ги смири стотиците демонстранти кои бараат партијата на претседателот Зине ал Абидине Бен Али кој е во бегство да се откаже од власта.
Премиерот Мухамед Ганучи вети дека нова влада на национално единство.
XS
SM
MD
LG