Достапни линкови

logo-print

Несогласувања за укинување на фереџе во училишта во Албанија


Невладините албански организации кои се борат за верските слободи се спротиставија на новиот закон со кој се забранува носење на фереџе во државните училишта. Според Албанското здружение на имами фереџето е повеќе од симбол, бидејќи тоа е верска обврска, а не право на избор. Промените на законот за обвразование не се прифатени и од Албанската исламска заедница.
XS
SM
MD
LG