Достапни линкови

logo-print

Во Грција судски процес против анархистичка група


Во Атина денеска почнува судски процес против 13 осомничени членови на радикалната анархистичка група „Заговор на јадрата на огнот,, која ја презеде одговорноста за пакет бомбите, испратени во почетокот на ноември до странски амбасади во Атина, како и до некои европски лидери. Обвинетите, на возраст меѓу 19 и 30 години, од кои шестмина се наоѓаат во притвор, ќе одговараат за членување во терористичка организација. Тие ризикуваат да добијат казни затвор од 10 до 25 години. Двајца од нив го признаа своето членство во групата.
XS
SM
MD
LG