Достапни линкови

logo-print

САД поставија амбасадор во Сирија


Роберт Форд кога беше заменик амбасадор во Ирак

Роберт Форд кога беше заменик амбасадор во Ирак

Американскиот амбасадор Робер Форд денеска пристигна во главниот град на Сирија да ја преземе функцијата со што се стави крај на петгодишната пауза на американската дипломатија во земјата.
САД го повлекоа нивниот амбасадор од Сирија во 2005 година, по убиството на Рафик Ал Харири во Бејрут, кој беше член на либанскиот Парламент и поранешен премиер кој имаше добра соработка со Западот.
XS
SM
MD
LG