Достапни линкови

logo-print

Протести во Јордан против владината економска политика


Самир Рифаи со Нури Ал Малики

Самир Рифаи со Нури Ал Малики

Повеќе од 3000 илјади јордански синдикалци, националисти, како и исламисти и левичарски ориентирани граѓани протестираа денеска против економската политика на Владата. Демонстрантите извикувале дека им е доста од лаги оти ја загубиле иднината и побарале премиерот Самир Рифаи да го слушне гласот на народот. Парламентот заседаваше за време на протстите.
Во саботата околу 50 јордански синдикалци протестираа пред амбасадата на Тунис во Аман извеикувајќи дека револуцијата од Тунис ќе се прошири.
XS
SM
MD
LG