Достапни линкови

logo-print

Иран покажал транспарентност за нуклеарната програма


Али Асгахар Солтаниех

Али Асгахар Солтаниех

Иранскиот амбасадор во Агенцијата за Атомска Енергија, Али Асгахар Солтаниех денеска изјави дека со тоа што земјата ги отворила вратите на нуклеарните капацитети за странските амбасадори ја покажала транспарентноста за нуклеарна програма.
Според министерот пропагандите во изминатите осум години за нивните централи, како таа во Натанц и Арак се доказ дека меѓународната заедница има влијание од САД и други земји кои не дозволуваа вистината да излезе на виделина. Иран е под санкции од ОН, бидејќи не сака да престане со збогатувањето ураниум.
XS
SM
MD
LG