Достапни линкови

logo-print

Смртна казна за напаѓачот на коптска црква во Египет


Египетскиот суд денеска осуди еден муслимански маж на смртна казна за убиството на шест коптски христијани во напад на црква. Притоа и еден полицаец загина кога тројцата напаѓачи отвориле оган кон насобраните верници на 6 јануари во минатата година за време на прославата на Божиќ. Пресудата за други двајца обвинети ќе биде донесена во наредната недела. Сите тројца за време на судењето се изјасниле дека не се виновни за делото.
XS
SM
MD
LG