Достапни линкови

logo-print

Израел тестирал компјутерски црв за саботажа на Иран


Централа за збогатување ураниум во Иран

Централа за збогатување ураниум во Иран

Американските новински агенции соопштија дека група на експерти била вклучена во тестирање на компјутерски црв во централа во Израел за кој се верува дека ги саботирал иранските центрифуги и го прекинал потенцијалот на Техеран да создаде нуклеарно оружје.
Според Њујорк Тајмс тестовите укажуваат дека деструктивниот вирус наречен Стукснет бил дел од американско-изрелски проект за саботажа на нуклеарната програма на Иран. Тестотовите се вршеле во изрелскиот безбедносен комплекс Димона во пустината Негев.
Иран претходно соопшти дека петина од центрифугите не функционираат и безбедносните експерти сугерирале дека мета била нуклераната програма.
XS
SM
MD
LG