Достапни линкови

logo-print

Германскиот омбудсман повика да се повторат изборите во Белорусија


Протестите во Белорусија

Протестите во Белорусија

Германскиот комесар за човекови права Маркус Ленинг изјави денеска дека белоруските власти мора да ги повторат претседателските избори, ако сакаат д аги избегнат санкциите од ЕУ.
Ленинг кој е во посета на Минск смета дека треба да бидат ослободени и сите политички затвореници, меѓу кои има и некои од опозициските лидери што беа уапсени за време на протестите против новиот мандат на Претседателот Александар Лукашенко.
XS
SM
MD
LG