Достапни линкови

logo-print

Премиерот на Сирија во посета на Ирак


Премиерот на Ирак Нури Ал Малики

Премиерот на Ирак Нури Ал Малики

Премиерот на Сирија Наји Ал Отари е во дводневна посета на Ирак, каде ќе се сретне со ирачкиот премиер Нури Ал Малики и други владини лица. Сирија и Ирак ги обновија дипломатските односи на 24 септември во минатата година, по година дена откако двете земји ги повлекоа воените сили, поради тоа што Багдад го обвини Дамаск дека ги засолнил организаторите на смртоносните напади на ирачкиот главен град во август 2009 година.
XS
SM
MD
LG