Достапни линкови

Албанија - опозицијата бара вонредни избори


Скандалот со Мета ја потресе политичката сцена

Скандалот со Мета ја потресе политичката сцена

Најголемата опозициска партија во Албанија, Социјалитичката партија ги повика граѓаните да го дигнат својот глас против корумпираната влада и најави за идната недела масовни протести, во момент кога премиерот Сали Бериша предложи нови министри по оставката на вицепремиерот Илир Мета.
Тој е осомничен дека е вмешан во скандал со примање мито. На видео снимка објавена на албански медиуми, прикажано е како Мета се договара со поранешниот министер за економија да намести бизнис за свој пријател со провизија од 700.000 евра.
Опозицијата бара владата да поднесе оставка и веднаш да се распишат вонредни избори.
XS
SM
MD
LG