Достапни линкови

logo-print

Папата Јован Павле Втори ќе биде бeатифициран


Ватикан соопшти дека Папата Јован Павле Втори ќе биде беатифициран на церемонија што ќе се одржи на први мај. Папата Бенедикт Шеснаесетти денеска го потпиша декретот за беатификацијата што се смета за еден од најважните чекори кон прогласувањето светец. Папата Јован Павле, роден Карол Војтила, почина во 2005 година по 27 години раководење со Светата столица.
XS
SM
MD
LG