Достапни линкови

logo-print

Задолжително 40 отсто директорки во најголемите фирми во Франција


Францускиот парламент

Францускиот парламент

Францускиот парламент го изгласа законот со кој големите компании се обврзуваат, најмалку 40 отсто од членовите на управните одбори да бидат жени во рок од шест години.

Законот, што ќе се однесува на околу две илјади фирми, беше поддржан и од владејачката конзервативна партија на претседателот Николас Саркози и од опозициските социјалисти. Според собранискиот извештај, во управните одбори на најголемите француски компании има околу 15 отсто жени.

Норвешка и Шпанија имаат донесено слични мерки.
XS
SM
MD
LG