Достапни линкови

logo-print

Бен Али нема повторно да се кандидира за претседател на Тунис


Протести против сиромаштијата во Тунис

Протести против сиромаштијата во Тунис

Претседателот на Тунис Зин Ел Абидин Бен Али изјави дека нема да се кандидира за нов мандат на изборите во 2014, откако се интензивираа големите протести во земјата.

Во телевизиското обраќање до нацијата, Бен Али, кој е на власт во земјата од 1987 година, рече дека наредил полицијата да не пука во демонстрантите и вети намалување на цените на шеќерот, млекото и лебот. Тој и се обрати на нацијата откако медиумите објавија дека полицијата пукала во демонстрантите при што најмалку еден човек е убиен.

Според меѓународните организации за човекови права во немирите во Тунис загинале околу 60 луѓе. До немирите дојде по протестите против невработеноста во земјата.
XS
SM
MD
LG