Достапни линкови

logo-print

Од Авганистан пукано кон Пакистан


Пакистански паравојник на границата со Авганистан

Пакистански паравојник на границата со Авганистан

Најмалку 8 луѓе загинале кога на една куќа во западен Пакистан било стрелано од минофрлачи од Авганистан, соопштуваат пакистанските власти. Тие велат дека нападот се случил во Северен Вазиристан, област во која се кријат милитанти.

Властите тврдат дека нападот го извршиле Авганистанци или странските сили кои се во Авганистан. Претставниците на НАТО во Авганистан велат дека го испитуваат случајот.
XS
SM
MD
LG