Достапни линкови

logo-print

Поранешен украински министер доби политички азил во Чешка


Бохдан Данилишин

Бохдан Данилишин

Чешките власти го одобриле барањето за политички азил на поранешниот украински министер за економија Бохдан Данилишин, соопшти украинскиот сервис на Радио Слободна Европа.
Данилишин беше уапсен од чешката полиција во близина на украинската амбасада во Прага во октомври. Тој во иминативе месеци беше во притвор, но сега прашкиот судот мора да издаде налог за негово ослободување.
XS
SM
MD
LG