Достапни линкови

logo-print

Рускиот извештај за несреќата на Качински за Полска некомплетен


Полскиот премиер Доналд Туск

Полскиот премиер Доналд Туск

Полскиот премиер Доналд Туск денеска изјави дека рускиот извештај за авионската несреќа во која лани загина полскиот претседател Лех Качински е некомплетен. Туск најави дека Полска ќе се консултира со Русија за да направат заедничка верзија за настанот.
Качински и 95 патници на авионот загинаа во близна на градот Смоленкс. Според извештајот на Русија виновни за несреќата биле пилотите, бидејќи подлегнале на притисокот да слетаат и покрај густата магла во регионот.
XS
SM
MD
LG