Достапни линкови

logo-print

Русија ги критикува САД за жената на осомничен трговец со оружје


Осомничениот Виктор Бут

Осомничениот Виктор Бут

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека односот на САД кон сопругата на Виктор Бут кој е осомничен за нелегална трговија со оружје е неприфатлив. Ала Бут изјави дека во минатата недела кога пристигнала во Њујорк да го види нејзиниот маж била испрашувана и подложена на силен психолошки притисок од страна на луѓе облечени во темни капути.
Бут беше уапсен во Тајлан 2008 година и го чека судење во САД под обвинение за продавање на оружје на разни терористички групи.
XS
SM
MD
LG