Достапни линкови

logo-print

Литванија одбележува 20 години од осамостојувањето


Прославата во Вилниус

Прославата во Вилниус

Литванија денеска ја одбележува дваесетгодишнината од обидот на Советскиот Сојуз да ја спречи независноста на земјата. Поранешниот литвански лидер Витаутас Ландсбергис на маморијалната церемонија во Парламентот изјави дека доколку Литванија се предала мапата на Европа денес би изгледала поинаку.
Низ земјата беа поставени свеќи на домовите и јавните згради во чест на загинатаите и повредените при нападот на советските сили на зградата на националнотот радио и телевизија во Вилниус, како и на гробиштата каде што се закопани жртвите.
XS
SM
MD
LG